Aktualności

Zmiany w organizacji stażu

Zmiany w organizacji stażu

Powiatowy Urząd Pracy w Śremie informuje o zmianach w organizacji stażu w związku z wejściem
w życie 01.06.2025r. ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia.

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY

Organizatorem stażu może być:

  • pracodawca – jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej,
    a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika,
  • przedsiębiorca niezatrudniający pracowników,
  • podmiot ekonomii społecznej, o którym mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022r. o ekonomii społecznej, lub jednostka tworząca podmiot ekonomii społecznej, o którym mowa w art. 2 pkt 5 lit. b lub c tej ustawy,
  • rolnicza spółdzielnia produkcyjna,
  • pełnoletnia osoba fizyczna, nieposiadająca statusu bezrobotnego, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym lub prowadząca dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Czas trwania stażu:

Staż może zostać zorganizowany na okres od 3 do 6 miesięcy.

Wysokość stypendium:

Wysokość stypendium w okresie odbywania stażu wynosi miesięcznie 160% zasiłku, jeżeli miesięczny wymiar stażu jest równy maksymalnemu wymiarowi określonemu tj. 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin. W przypadku niższego miesięcznego wymiaru stażu (nie mniej jednak niż 20 godzin tygodniowo) wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie. W przypadku osób z niepełnosprawnością (stopień znaczny lub umiarkowany) realizacja stażu wynosi maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Zawarcie umowy o zorganizowanie stażu

Staż odbywa się na podstawie umowy trójstronnej, zawartej pomiędzy Starostą, organizatorem stażu i osobą bezrobotną.

Skierowanie na badania lekarskie

Przed powierzeniem bezrobotnemu wykonania zadań przewidzianych programem stażu, organizator stażu kieruje bezrobotnego, na własny koszt, na wstępne badania lekarskie, na zasadach przewidzianych dla pracowników, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 229 § 8 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Ograniczenia

  • U organizatora stażu będącego pracodawcą staż mogą odbywać bezrobotni w liczbie nieprzekraczającej liczby pracowników zatrudnionych u tego organizatora w dniu składania wniosku w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
  • U organizatora stażu, który nie jest pracodawcą albo w dniu składania wniosku zatrudnia pracownika lub pracowników w łącznym wymiarze nieprzekraczającym jednego etatu, staż może odbywać jeden bezrobotny.
  • Bezrobotny nie może odbywać stażu u tego samego organizatora, u którego wcześniej odbywał staż, był zatrudniony, w tym jako młodociany pracownik w celu przygotowania zawodowego lub wykonywał inną pracę zarobkową, jeżeli od dnia zakończenia poprzedniego stażu, zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej u tego organizatora nie upłynęło co najmniej 24 miesiące. Łączny okres staży realizowanych przez bezrobotnego u tego samego organizatora nie może przekroczyć 12 miesięcy.
  • Łączny okres staży odbywanych przez bezrobotnego nie może przekroczyć 24 miesięcy w okresie kolejnych 10 lat.

Staż może być realizowany w formie zdalnej

UWAGA!

  1. W przypadku niewskazania kandydata do odbycia stażu przez organizatora, Urząd w pierwszej kolejności będzie kierował osoby należące do następujących grup:
    • ​​​​​​​bezrobotni posiadający Kartę Dużej Rodziny, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia
      5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny,
    • bezrobotni powyżej 50. roku życia,
    • bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych,
    • bezrobotni niepełnosprawni,
    • długotrwale bezrobotni,
    • bezrobotni i poszukujący pracy, będący osobami do 30. roku życia,
    • bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko.​​​​​​​
  2. Staże zorganizowane na podstawie umów zawartych do dnia 31.05.2025r. organizowane są na zasadach wynikających z dotychczasowych przepisów tj. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2025 r. poz. 214 z późn. zm.).
  3. Stypendia, które zostały przyznane przed dniem wejścia w życie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia czyli do 31.05.2025r. będą wypłacane w wysokości wynikającej z dotychczasowych ww. przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
  4. W celu dokonania wyboru wysokiej jakości miejsc stażowych preferowane będą wnioski organizatorów stażu, którzy bezpośrednio po jego zakończeniu, przyjmą do pracy stażystów na co najmniej 90 dni.

Powiatowy Urząd Pracy w Śremie opublikuje druki dotyczące organizacji stażu na stronie internetowej: www.srem.praca.gov.pl.

Informacje o publikacji dokumentu