
POWIATOWY URZĄD PRACY W ŚREMIE
ogłasza czwarty nabór wniosków o przyznanie środków
z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
Termin naboru wniosków: 06.12.2021r. – 06.12.2021r.
UWAGA: Urząd dysponuje aktualnie środkami finansowymi w wysokości 11.850,00 złotych.
Wsparcie pracodawców z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) będzie prowadzone zgodnie z Zasadami dotyczącymi przyznawania środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego obowiązującymi w Powiatowym Urzędzie Pracy w Śremie w 2021 roku (dostępne są na stronie internetowej: www.srem.praca.gov.pl w Zakładce Dokumenty do pobrania „Pracodawcy i przedsiębiorcy" → „Krajowy Fundusz Szkoleniowy – REZERWA").
O pomoc w 2021 roku mogą ubiegać się pracodawcy, którzy spełnią przynajmniej jeden z Priorytetów wydatkowania środków REZERWY KFS przyjętych przez Radę Rynku Pracy tj.:
- Priorytet a
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i pracowników oraz pracodawców z polskim obywatelstwem o ile wskażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
- Priorytet b
Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
- Priorytet c
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.).
- Priorytet d
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS lub WTZ.
- Priorytet e
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.
- Priorytet f
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się niżej wymienione kryteria:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów środków KFS.
Niezależnie od priorytetów wymienionych powyżej, Urząd będzie badał, czy wskazany rodzaj kształcenia wraz z tematyką jest ściśle powiązany z pracą wykonywaną na zajmowanym stanowisku oraz czy z uzasadnienia potrzeby odbycia kształcenia wynikają korzyści, które odniesie pracownik i pracodawca. Ponadto brana będzie pod uwagę celowość, zasadność oraz oszczędność gospodarowania środkami publicznymi.
W odpowiedzi na wnioski obejmujące kształcenie ustawiczne w wielu formach, dla większej liczby pracowników i na znaczne kwoty, Urząd może przyznać częściowe wsparcie.
UWAGA!
- Wniosek musi być złożony przed planowanym terminem rozpoczęcia kształcenia ustawicznego, z uwzględnieniem faktu, że umowa o dofinansowanie może zostać zawarta tylko na działania, które jeszcze się nie rozpoczęły.
- Dokumenty dotyczące naboru oraz wzór wniosku dostępne są na stronie internetowej: www.srem.praca.gov.pl w Zakładce Dokumenty do pobrania „Pracodawcy i przedsiębiorcy" → „Krajowy Fundusz Szkoleniowy – REZERWA".
- Kształcenie, o które wnioskuje pracodawca powinno rozpocząć się w tym samym roku kalendarzowym, w którym złożono wniosek, gdyż środki rezerwy KFS są przyznawane na dany rok budżetowy tj. w 2021 roku. Przewidziane do realizacji kształcenie powinno zakończyć się w terminie do 15.12.2021r. (z wyłączeniem studiów podyplomowych). W uzasadnionych przypadkach będzie można odstąpić od powyższego warunku, jednak realizacja kształcenia ustawicznego musi zakończyć się wówczas w terminie do 28.02.2022r. Środki na szkolenia natomiast powinny zostać wydatkowane w bieżącym roku kalendarzowym.
- Wnioski będą rozpatrywane po zakończonym naborze tj. po 06.12.2021r.
W przypadku publicznych jednostek organizacyjnych, wnioski o finansowanie kształcenia ustawicznego kierownika jednostki organizacyjnej oraz pracowników, muszą być złożone odrębnie.
Wnioski wraz z załącznikami należy składać:
- W siedzibie Urzędu w godzinach od 8.00 do 15.00 w pok. nr 15 (II piętro).
- W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską o złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku do PUP w Śremie.
- Elektronicznie poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (platforma praca.gov.pl lub ePUAP). Wniosek złożony w formie elektronicznej musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub podpis potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 61 28 37 059 w. 12.