Опубліковувач

Nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców

logo-kfs



 

POWIATOWY URZĄD PRACY W ŚREMIE 
ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków
z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
 
Termin naboru wniosków: od dnia 12.02.2024r. do dnia 13.02.2024r.
 
Jednocześnie informujemy, że Powiatowy Urząd Pracy w Śremie w dniach:
6 lutego br. o godz. 09:00 oraz
7 lutego br. o godz. 13:00
zorganizuje spotkania informacyjne dla pracodawców z zakresu prawidłowego
wypełnienia wniosku w przedmiotowej sprawie, na które serdecznie zapraszamy.

Wsparcie pracodawców w formie Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) będzie prowadzone zgodnie z Zasadami dotyczącymi przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego obowiązującymi w Powiatowym Urzędzie Pracy w Śremie w 2024 roku.
 
O pomoc w 2024 roku mogą ubiegać się pracodawcy, którzy spełnią przynajmniej jeden z Priorytetów wydatkowania środków KFS przyjętych przez ministra właściwego ds. pracy tj.:
 
1. Priorytet 1

Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/ zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami.
Wsparciem kształcenia w ramach tego priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub wdrażała nowe procesy.
 
2. Priorytet 2

Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
Przy ocenie brany będzie pod uwagę wykaz zawodów deficytowych w powiecie śremskim i województwie wielkopolskim. Dostępny jest on na stronie https://barometrzawodow.pl/. Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, powinien wykazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy.
 
3. Priorytet 3

Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.

Priorytet adresowany jest do:
  • osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (urlop macierzyński, wychowawczy lub zwolnienie na opiekę nad dzieckiem) – może skorzystać np. matka, ojciec, opiekun prawny.
  • członków rodzin wielodzietnych (3+), którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania (dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym).
Powyższe warunki nie muszą być spełnione łącznie.
 
4. Priorytet 4

Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
Składając stosowny wniosek o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
W obszarze kompetencji cyfrowych granica pomiędzy szkoleniami zawodowymi a tzw. miękkimi nie jest jednoznaczna. Kompetencje cyfrowe obejmują również zagadnienia związane z komunikowaniem się, umiejętnościami korzystania z mediów, umiejętnościami wyszukiwaniai korzystania z różnego typu danych w formie elektronicznej czy cyberbezpieczeństwem.
Dziś kompetencje cyfrowe to także umiejętności korzystania z danych i informacji, umiejętności porozumiewania się i w współpracy, tworzenie treści cyfrowych, programowanie, kompetencje związane z cyberbezpieczeństwem.
 
5. Priorytet 5

Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
Warunkiem dostępu do ww. priorytetu jest posiadanie odpowiedniego przeważającego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.
 
6. Priorytet 6

Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach ww. priorytetu można objąć jedynie pracownika (pracodawcę), który w momencie składania przez pracodawcę wniosku, ukończył 45 rok życia.
 
7. Priorytet 7

Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający.
Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
 
8. Priorytet 8

Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzanie i finansów.
Składając stosowny wniosek o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
Dofinansowanie w ramach tego priorytetu może otrzymać każdy pracodawca, który w przekonywujący sposób uzasadni, że dla prawidłowego działania jego firmy bądź dla jej ratowania niezbędne jest nabycie konkretnych umiejętności. Nie ma potrzeby spełniania jakiś konkretnych warunków czy kryteriów. Wystarczające jest wiarygodne uzasadnienie.

Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się kryteria wynikające z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego:
  1. Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. W przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów środków KFS.
 
Niezależnie od priorytetów wymienionych powyżej, Urząd będzie badał, czy wskazany rodzaj kształcenia wraz z tematyką jest ściśle powiązany z pracą wykonywaną na zajmowanym stanowisku oraz czy z uzasadnienia potrzeby odbycia kształcenia wynikają korzyści, które odniesie pracownik i pracodawca. Ponadto brana będzie pod uwagę celowość, zasadność oraz racjonalność gospodarowania środkami publicznymi.
W odpowiedzi na wnioski obejmujące kształcenie ustawiczne w wielu formach, dla większej liczby pracowników i na znaczne kwoty, Urząd może przyznać częściowe wsparcie.
 
UWAGA!
  • Dokumenty dotyczące naboru oraz wzór wniosku dostępne są na stronie internetowej:
    www.srem.praca.gov.pl, w Zakładce Dokumenty do pobrania „Pracodawcy i przedsiębiorcy"„Krajowy Fundusz Szkoleniowy".
  • Odmowa przyznania środków nie podlega odwołaniu.
 
W przypadku publicznych jednostek organizacyjnych, wnioski o finansowanie kształcenia ustawicznego kierownika jednostki organizacyjnej oraz pracowników, muszą być złożone odrębnie.
 

Wnioski wraz z załącznikami należy składać:

  1. W siedzibie Urzędu w godzinach od 8.00 do 15.00 w pok. nr 15 (II piętro).
  2. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską o złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku do PUP w Śremie.
  3. Elektronicznie poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (platforma praca.gov.pl lub ePUAP). Wniosek złożony  w formie elektronicznej musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub podpis potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.
    Wniosek złożony w formie elektronicznej powinien zawierać wszystkie wymagane do wniosku załączniki. Każdy załącznik musi być opatrzony nazwą i numerem porządkowym załącznika. Jeżeli załącznik zawiera kilka stron, każda strona musi być ponumerowana. Przez ePUAP dokumenty mogą być przesyłane:
  • wyłącznie przez osoby umocowane do reprezentowania Pracodawcy (należy załączyć stosowne pełnomocnictwo),
  • z zarejestrowanego na Pracodawcę konta na platformie ePUAP.
Urząd nie ponosi odpowiedzialności za awarię platformy ePUAP, niewłaściwie przesłane lub uszkodzone pliki.
 
 
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 61 28 37 059 w. 12.
 

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display